Gniazdka i włączniki- czym kierować się przy zakupie?

Antoni Kwapisz
05.03.2018

Gniazdka i włączniki wchodzą w skład szeroko rozumianego sprzętu elektroinstalacyjnego. Wybierając te elementy powinniśmy kierować się nie tylko estetyką ale również atestami i certyfikatami bezpieczeństwa. Ważny jest także sposób montażu oraz dopasowanie do ogólnego stylu pomieszczenia. Wszystkie gniazda elektryczne w domu powinny mieć styk ochronny. Do łazienek dobrze będzie wybrać modele z dodatkowym elementem zabezpieczającym przez przypadkowym zachlapaniem.

Jeśli w domu przebywają dzieci to dobrym rozwiązaniem będą gniazda z zasłoniętymi torami prądowymi. Dzięki temu nie trzeba będzie dokupować dodatkowych zaślepek, a wiemy że niezabezpieczone gniazdko plus dziecko to niebezpieczne zestawienie.

Wybór dopasowany do wnętrza

Jeśli zależy nam na estetyce i aspekcie wizualnym to najlepiej zamontować w całym domu jednolite gniazda i włączniki. Dostępne są także rozwiązania modułowe. Są to gniazdka i włączniki w których zabudowane zostały wszystkie elementy pozwalające regulować i sterować urządzeniami w domu. Daje to spore możliwości ograniczenia montażu pojedynczych zbędnych elementów osprzętu elektroinstalacyjnego.

Jaki design?

Obecnie we wzornictwie występują dwie tendencje. Pierwsza stawia na minimalizm osiągany przy pomocy ostrych kątów i prostych linii. Taka forma przypadnie do gustu wielbicielom prostych, klasycznych form. Druga tendencja natomiast objawia się w cienkim, wysmuklonym wykończeniu powierzchni gniazdka, dzięki czemu gniazdko odstaje od ściany w niewielkim stopniu.

Decydując się na gniazdka berker danej serii warto przyjrzeć się dostępnym zestawom kolorystycznym w jakich będzie ona dostępna. Najpopularniejsze modele dostępne są od ręki, jeśli jednak szukamy czegoś bardziej oryginalnego to z pewnością przyjdzie nam na taki produkt poczekać kilka lub kilkanaście dni. Kolory dominujące to ecru i białe, choć ostatnio sporą popularność zyskały gniazdka w kolorze szarym.

Konkretny design to także odpowiedni materiał. Wystarczy wspomnieć że oprócz standardowo stosowanego plastiku, do produkcji włączników używa się także szkła, marmuru lub drewna.

Ilość i umiejscowienie gniazdek

Zanim zakupimy gniazdka berker, powinniśmy rozplanować ich położenie i ilość w domu. Zalecane jest umiejscowienie włączników światła we wnętrzu pomieszczenia w niewielkiej odległości od drzwi. Gniazdka wtyczkowe powinny być zamontowane około 30 cm nad podłogą. Wyjątkiem jest kuchnia, gdzie muszą znajdować się nad blatem roboczym.

Gniazdka i włączniki są najbardziej widocznym elementem na ścianach, warto więc zadbać by nie tylko były ładne, ale także by dobrze komponowały się z całym wystrojem domu.

Ofertę na gniazdka oraz aparaturę modułową znajdziecie na stronie Kontaktuj.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie