Odżelaziacze i zmiękczacze wody

Antoni Kwapisz
18.11.2015

Własna studnia jest komfortowym źródłem czystej i darmowej wody, dzięki czemu jesteśmy całkowicie niezależni od dostaw z lokalnych wodociągów. Bardzo często jednak zdarza się, że wody głębinowe zawierają nadmierne ilości żelaza, manganu i wapnia. Trzeba je wówczas uzdatnić w trosce o zdrowie i funkcjonowanie domowych sprzętów i instalacji.

Polska norma zawartości żelaza w wodzie to 0,2 mg/litr. Jeżeli zostanie przekroczona, woda nabiera przykrego smaku i zapachu, zmienia kolor i niekorzystnie wpływa na nasz organizm. W takim wypadku konieczne jest użycie odżelaziacza. W sytuacji gdy nasza woda jest twarda, czyli zawartość magnezu i wapnia utrzymuje się na poziomie 350 - 500 mg/dm3 lub wyższym, należy zastosować zmiękczacz wody. Jakość wody można ustalić za pomocą badań laboratoryjnych w stacjach sanitarno-epidemiologicznych lub przy pomocy firm sprzedających filtry.

Odżelaziacze i odmanganiacze

Głównym zadaniem filtrów odżelaziających jest usunięcie żelaza z wody. Analogicznie odmanganiacze wody usuwają nadmiar manganu. Urządzenia te montuje się na dopływie wody do obiektu. Składają się z butli ciśnieniowej, głowicy sterującej orz wypełnienia ze złoża odżelaziającego. Przy ich instalacji wskazane jest korzystanie z usług profesjonalnego instalatora. O przyłącza do stacji uzdatniającej najlepiej zatroszczyć się jeszcze podczas budowy domu. Podczas instalacji zaś, bliżej zaworu powinien zostać zamontowany odżelaziacz, za nim natomiast zmiękczacz kompaktowy.

Złoże stosowane w odżelaziaczach i odmanganiaczach cechuje długa żywotność, przy czym wymaga ono płukania co pewien czas. Efektywność usuwania żelaza przez filtry może ulec zwiększeniu dzięki zastosowaniu napowietrzania wody przy użyciu zwężarki bądź sprężarki i mieszacza.

Zmiękczacze wody

Ponieważ woda w znacznej części polskich ujęć odznacza się dużą twardością, wskazane jest, a niekiedy nawet konieczne, zamontowanie urządzeń zmiękczających wodę. Ich działanie polega na wyeliminowaniu z wody nadmiaru wapnia i magnezu. Dzieje się to w procesie zamiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Zamiana ta następuje podczas przepływu wody przez żywicę jonowymienną. Po wyczerpaniu „mocy" złoża, konieczna jest jego regeneracja roztworem solanki.

Zmiękczacze wody składają się ze zbiornika filtracyjnego wypełnionego żywicą jonowymienną, głowicy sterującej procesem filtracji i regeneracji oraz zbiornika solanki służącej do regeneracji.

Funkcjonowanie

Do prawidłowej pracy filtrów potrzebne jest właściwe zaprogramowanie urządzenia poprzez wpisanie odpowiednich parametrów działania.

Oba filtry działają bezobsługowo. Konserwacja zmiękczacza wody polega jedynie na comiesięcznym wsypywaniu do obudowy tabletek soli celem regeneracji znajdującej się wewnątrz żywicy jonowymiennej. W przypadku odżelaziaczy konieczne jest automatyczne przepłukanie urządzenia wodą. Serwis urządzeń powinien być przeprowadzany minimum raz w roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie