Likwidacja studni

Marek Szydełko
18.11.2015

Firmy przeprowadzające odwierty studni, w swej ofercie posiadają również usługę likwidacji studni. Studnia kwalifikuje się do likwidacji, jeżeli z jakichś powodów użytkowanie jej nie jest dłużej możliwe, uległa trwałemu uszkodzeniu lub wyschnięciu bądź też jej istnienie w danej lokalizacji koliduje z planowaną inwestycją. Zasady likwidacji studni podlegają określonym normom prawnym, dlatego niezbędny jest stosowny projekt geologiczny. W wyniku likwidacji studni przywrócone są poszczególne warstwy gleby, pomiędzy którymi nie powinna dłużej przepływać woda. Sposoby na likwidację studni są różne, dobiera się je stosownie do indywidualnych warunków.

Do głównych metod likwidacji należą:

  • iłowanie,
  • cementacja,
  • zasypanie urobkiem.


Cementacja jest najdroższą i najskuteczniejszą metodą. Jednak w przeważającej większości przypadków otwór wiertniczy zasypywany jest urobkiem, a jego ostatnie 5-10 m cementowane.

Podczas likwidacji studni wykonuje się szereg operacji, takich jak: instrumentacja, usuwanie utopionych narzędzi, usuwanie filtrów, zasypywanie chlorowanym kruszywem, przywrócenie warstw nieprzepuszczalnych, a także oznaczenie zlikwidowanej studni cementową płytą. Przy likwidacji studni zachowane muszą być normy ekologiczne, aby nie przyczyniła się ona do zanieczyszczenia wód podziemnych poprzez kontakt z wodami powierzchniowymi. Również po zakończeniu likwidacji studni należy sporządzić stosowną dokumentację - protokół z likwidacji przedstawiający stan techniczny studni i warunki hydrogeologiczne w danej lokalizacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie