Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Mariusz Siwko
27.10.2015

Rosnące rachunki za energię i ogrzewanie skutkują szukaniem oszczędności i stanowią główną przyczynę coraz większej popularności rozwiązań energooszczędnych, pozwalających zminimalizować koszty związane z bieżącym utrzymaniem domu.

Wielu inwestorów już na etapie projektowania domu zastanawia się nad alternatywnymi źródłami pozyskiwania energii, z kolei inni szukają pomysłów podczas planowania modernizacji. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. Nic dziwnego: są one obecnie najbardziej ekonomicznym pod względem eksploatacji źródłem ciepła, porównywalnym jedynie z kotłami grzewczymi na paliwa stałe. Atutem pomp ciepła jest również stuprocentowe bezpieczeństwo pożarowe.

Pompa ciepła - co to za urządzenie?


Jeśli uwzględnić aktualne ceny energii i sprawność jej wytwarzania, pompy ciepła stanowią obecnie najtańsze źródło ciepła. Są też doskonale znane inwestorom. Ponad 40 procent osób (według wyników badań przeprowadzonych przez NFOŚiGW) kojarzy je jako urządzenia wykorzystywane w systemach centralnego ogrzewania i służące do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jednak zaledwie niecałe 5 procent decyduje się na jej zakup. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim niska jest wiedza na temat tej innowacyjnej technologii. Ponadto inwestorów mogą odstraszać koszty - zakup tradycyjnego kotła wiąże się z mniejszymi wydatkami. Zastanawiając się, czy warto zainwestować w pompę ciepła, należy jednak rozważyć jej ogromne atuty. Jest ona rozwiązaniem ekologicznym, bazującym na energii odnawialnej, charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji i gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania, jako urządzenie nie potrzebujące systemu spalinowego.

Nowoczesne pompy ciepła - zasada działania


Wszystkie pompy ciepła działają na takiej samej zasadzie. Wymuszają przepływ energii cieplnej z miejsc o temperaturze niższej do miejsc o temperaturze wyższej, a ponieważ jest to proces niezgodny z naturalnym kierunkiem przepływu ciepła wymaga dostarczenia z zewnątrz energii mechanicznej (tak się dzieje w przypadku klasycznych pompach sprężarkowych) albo cieplnej ( w przypadku pomp absorpcyjnych).

Sprężarka w pompie ciepła dysponuje mocą wielokrotnie większą w porównaniu z popularnymi sprężarkami stosowanymi w lodówkach, między innymi z powodu ciągłych wahań temperatury w środowisku działania pompy ciepła i temperatury instalacji grzewczej. Oznacza to konieczność precyzyjnego sterowania procesami termodynamicznymi tak, aby utrzymać odpowiednie parametry wody cieplnej i użytkowej, a także zapewnić optymalną temperaturę w różnych sytuacjach (gdy w domu przebywają mieszkańcy i gdy dom stoi pusty).

Przegląd dostępnych typów pomp ciepła - jak dobrać odpowiednie urządzenie?

- Pompy powietrzne - źródłem ciepła jest pobrane z zewnątrz powietrze. Dostępne są urządzenia typu powietrze - powietrze (pobierające ciepło z powietrza zewnętrznego i transportujące je do wnętrza domu) oraz powietrze - woda, które transportują pobrane z zewnątrz ciepło do obiegu grzewczego oraz systemów ciepłej wody użytkowej.

- Pompy gruntowe - źródłem ciepła jest przydomowy grunt lub wody podziemne. Nazywane są również geotermalnymi. Mają opinię bardziej efektywnych niż pompy powietrzne.

- Pompy na powietrze wylotowe -pobierają ciepła z powietrza wylotowego z domu i transportują je do powietrza wlotowego lub systemu grzewczego.

- Pompy wodne - źródłem ciepła jest płynąca woda. Różnią się zewnętrznymi źródłami zasilania. Najbardziej efektywne są te z silnikami gazowymi na gaz LPG (oszczędności nawet 50 procent).


Największą skuteczność uzyskują pompy ciepła połączone z ogrzewaniem niskotemperaturowym (podłogowym). Projektując system grzewczy nowego budynku można zdecydować się na system monowalentny, w którym pompa ciepła stanowi jedyne urządzenie grzewcze, system biwalentny alternatywny, w którym współpracują dwa urządzenia (np. pompa ciepła i kocioł grzewczy), a wyłączenie jednego z nich po osiągnięciu zaprogramowanej temperatury powoduje włączenie drugiego lub system biwalentny równoległy, w którym dwa urządzenia pracują jednocześnie.

Ile kosztuje pompa ciepła?


Ceny urządzeń mogą się znacznie różnić w zależności od typu, wielkości i trwałości urządzenia. Wysokiej jakości pompy ciepła dostępne są w specjalistycznych sklepach, ale zapytania o ich kupno i montaż można również zamieszczać na popularnych portalach internetowych (np. Oferteo), aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Zazwyczaj powietrzna pompa ciepła do podgrzewania wody użytkowej kosztuje ok. 9 tys. złotych. Pompa gruntowa typu solanka woda to wydatek rzędu 50-60 tys. złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie