Jak myć panele fotowoltaiczne?

Piotr Kowalczyk
26.07.2017

Mycie paneli fotowoltaicznych jest podstawą czynnością eksploatacyjną, o której powinien pamiętać właściciel instalacji. Na szczęście nie trzeba tego robić zbyt często. Wszystko zależy od warunków środowiskowych i okolicy, w jakiej znajduje się dom. Kurz, pyłki z drzew i glony potrafią jednak skutecznie obniżyć skuteczność instalacji, dlatego z mycia nie można całkowicie zrezygnować. Jak się za to zabrać?

Najlepiej skorzystać z profesjonalnej usługi

Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych jest oczywiście możliwe, ale bardzo ryzykowne. Przede wszystkim wiąże się z koniecznością wejścia na dach, a więc pracą na znacznej wysokości, co jest niebezpieczne i tego rozwiązania zdecydowanie nie polecamy.

Można oczywiście wynająć podnośnik dźwigowy, co jest jakimś wyjściem z sytuacji, jednak tutaj kłaniają się spore koszty (wynajęcie podnośnika koszowego kosztuje od 100 złotych za godzinę) i także nie jest to zbyt komfortowe.

Dlatego najlepszym wyjściem jest po prostu zlecenie przeprowadzenia czyszczenia wyspecjalizowanej ekipie. Tutaj ważne jest, aby wybrać zespół mający doświadczenie w myciu paneli fotowoltaicznych. Wiąże się to bowiem z zupełnie inną techniką niż w przypadku np. mycia dachówki czy elewacji.

Specjalne środki

Do mycia paneli fotowoltaicznych stosuje się specjalną chemię, która rozpuszcza brud, a jednocześnie pozostaje obojętna dla instalacji. Producenci przestrzegają przed używaniem myjek wysokociśnieniowych, ponieważ silny strumień wody może doprowadzić do uszkodzenia paneli. Robi się to przy użyciu myjek szczotkowych o delikatnym włosiu.

Ile to kosztuje?

Koszt specjalistycznego mycia paneli fotowoltaicznych wynosi od około 12 do 30 złotych za metr kwadratowy powierzchni. W przypadku typowej instalacji o powierzchni około 30 metrów kwadratowych, kompleksowa usługa będzie zatem kosztować od 350 do 900 złotych.

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Jak wspomnieliśmy we wstępie: jest to ściśle uzależnione od szybkości brudzenia się paneli. Doświadczenie pokazuje, że w przypadku standardowego domu znajdującego się na obszarach wiejskich, wystarczy mycie jeden raz w roku. Jeśli jednak lato jest deszczowe, a panele pracują z wysoką sprawnością, czynność tę można przeprowadzać rzadziej.

Na koniec warto pamiętać, że na sprawność paneli bezpośredni wpływ mają nie tylko typowe zabrudzenia, czyli kurz i osady roślinne, ale także liście i ptasie odchody. Takie zanieczyszczenia należy, w miarę możliwości, usuwać znacznie częściej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie