Wybieramy kocioł do zastosowań profesjonalnych. O czym warto pamiętać?

Krzysztof Jagielski
08.05.2018

Profesjonalne kotłownie to zwykle bardzo zaawansowane instalacje, które w XXI wieku muszą się charakteryzować niskim kosztem eksploatacji i minimalnym wpływem na środowisko naturalne. Korzystają z nich nie tylko zakłady produkcyjne, ale też samorządy i obiekty użyteczności publicznej. Wybierając kocioł do zastosowań profesjonalnych trzeba się kierować kilkoma istotnymi kryteriami. Jakimi? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Preferowane paliwo

Potrzeby środowiska naturalnego wymagają, aby nowoczesna, profesjonalna kotłownia, była zasilana biomasą. Jest to paliwo w pełni odnawialne, tanie w produkcji i przede wszystkim czyste. Wybór paliw z kategorii biomasy jest bardzo duży: pellet, zrębki, słoma, brykiety drzewne etc. I właśnie to jest pierwsza kwestia, z jaką należy się zmierzyć.

Wybór konkretnego paliwa powinien być uzależniony od dwóch rzeczy: dostępności oraz kosztów transportu. Jeśli firma czy samorząd ma bieżący dostęp do danego rodzaju biomasy, to problem sam się rozwiązuje. Jeśli jednak niezbędne jest dowożenie oraz magazynowanie paliwa, należy uwzględnić koszty tej operacji i wybrać rozwiązanie, które będzie najbardziej opłacalne ekonomicznie.

Wybór kotła

Jest konsekwencją postawienia na dany rodzaj biomasy. Podstawowy podział kotłów to: urządzenia na paliwo mokre lub suche. Znając wybór inwestora, firma instalacyjna jest w stanie zaprojektować kotłownię na biomasę, która zagwarantuje najwyższy poziom efektywności energetycznej oraz komfortu użytkowania. Pamiętajmy bowiem, że w przypadku instalacji profesjonalnych nie można pominąć takiej kwestii, jak wygoda załadunku paliwa oraz zapewnienie maksymalnej stałopalności.

Oczywiście wybór kotła musi zostać poprzedzony dogłębną analizą specyfiki danego obiektu. Obecnie normą staje się projektowanie kotłowni w taki sposób, aby w przyszłości była możliwa jej bezproblemowa rozbudowa. Potrzeby energetyczne rosną i nie można zakładać, że dziś wybrany kocioł będzie tak samo efektywny za kilkanaście lat.

Fachowe wykonawstwo

Jest ono tak samo ważne w przypadku każdego rodzaju instalacji, jednak gdy mówimy o kotłowni do zastosowań profesjonalnych, to fachowe wykonawstwo staje się kluczowym kryterium decydującym o bezproblemowej eksploatacji. Tak naprawdę nie chodzi tutaj tylko o część czysto montażową. Firma instalacyjna powinna zająć się inwestycją już na etapie projektu lub przynajmniej brać udział w jego tworzeniu. To daje pewność, że kotłownia zostanie wykonana ściśle według potrzeb inwestora.

Warto zdać sobie sprawę, że nawet najlepszy kocioł i najwyższej jakości podzespoły nie zapewnią optymalnej efektywności instalacji, jeśli zabraknie profesjonalnego wykonawstwa. Na tym nigdy nie należy oszczędzać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie