Rodzaje kotłów na biomasę, czyli czym różnią się poszczególne urządzenia

Marek Szydełko
19.07.2016

Kotły na biomasę, zarówno te przemysłowe, jak i stosowane w domach jednorodzinnych, błyskawicznie zyskują popularność wśród inwestorów. Nowoczesne konstrukcje są bardzo oszczędne, ekologiczne, zautomatyzowane i bezproblemowe w instalacji. Bogata oferta kotłów nie ułatwia jednak wyboru, zwłaszcza, że urządzenia potrafią się znacznie od siebie różnić. Na czym polegają te różnice? Podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze rodzaje kotłów na biomasę.

Cechy, które decydują o przeznaczeniu

Kotły na biomasę różnią się kilkom istotnymi szczegółami. Przede wszystkim rodzajem stosowanego paliwa, obecnością lub brakiem podajnika, temperaturą pracy, sposobem pobierania powietrza do spalania, a także materiałami użytymi do budowy urządzenia.

Każdy z tych parametrów ma znaczenie dla doboru kotła do konkretnego zapotrzebowania. Jednostka, która sprawdzi się w domu jednorodzinnym, nie da rady obsłużyć np. hali magazynowej, gdzie wymaga się większej mocy i znacznie większego zasobnika na paliwo.

Główne różnice

Aby wybrać odpowiedni kocioł dla siebie, trzeba znać podstawowy podział tych urządzeń. Oto on:

  • Spalane paliwo – na rynku są dwa rodzaje kotłów: jednopaliwowe i wielopaliwowe. Te pierwsze oczywiście spalają jeden typ paliwa, najczęściej pellet czy słomę. Kotły wielopaliwowe natomiast są przystosowane do spalania różnych paliw. Zwykle poza podajnikiem, do którego wsypuje się biomasę, posiadają także dodatkowy ruszt do spalania np. drewna kawałkowego. Są bardziej uniwersalne, dedykowane do zastosowań przemysłowych, ale droższe.
  • Regulacja – kotły różnią się między sobą układami regulacji procesu spalania i podawania paliwa. W bardziej rozbudowanych kotłach, wyposażonych w zasobnik i układ podawania paliwa, sterowane elektronicznie są oba procesy. Elektronika odpowiada za właściwe tempo podawania paliwa na ruszt lub bezpośrednio do paleniska kotła. Poza tym w układzie regulacji zawsze znajduje się sonda lambda, która przekazuje informacje na temat zapotrzebowania na ilość doprowadzanego paliwa i powietrza. Oczywiście w układzie muszą się też znaleźć czujniki temperatury spalania i wody w obiegu.
  • Zasobnik paliwa – w większości oferowanych kotłów na biomasę znajdują się już podajniki, które bardzo poprawiają komfort użytkowania kotła i automatyzują jego pracę. W domowych zastosowaniach zwykle wystarczy jednorazowe zasypanie zasobnika na kilka dni. Jeszcze lepiej wygląda to w przemyśle. Tutaj wykorzystuje się zasobniki o ogromnej pojemności, najczęściej ustawiane w oddzielnym pomieszczeniu. Zgromadzona w nich biomasa może wystarczyć nawet na kilka miesięcy.
  • Podajnik – mechanizm umożliwiający transport biomasy do paleniska. Najpopularniejsze są podajniki ślimakowe, ale spotyka się także tłokowe i szufladowe.

Dobierając kocioł należy zwrócić uwagę na każdą z tych cech, co zagwarantuje, że urządzenie będzie wydajne, oszczędne i wygodne w obsłudze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie