Kotły stojące

Krzysztof Jagielski
25.07.2015

Kocioł stojący to kocioł gazowy lub olejowy ustawiony na podłożu. Stosuje się go w urządzeniach o większej mocy (powyżej 75 kW). Posiada żeliwny wymiennik, dlatego jego ciężar jest zdecydowanie większy niż w przypadku kotłów wiszących.

Ze względu na rozmiary, kotły stojące mogą być umieszczone jedynie w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach - kotłowaniach, których powierzchnia i wymiary regulowana jest odpowiednimi przepisami prawa budowlanego.

Takim samym regulacjom podlega sposób doprowadzania powietrza do spalania, wentylacja, odprowadzanie spalin oraz zabezpieczenia urządzeń kotłowych, instalacji grzewczej i gazowej. Ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, dzielą się na żeliwne i stalowe, przy czym żeliwo odgrywa na rynku kotłów zdecydowanie większą rolę, z uwagi na wysoką trwałość dającą możliwość użytkowania sprzętu nawet do 30 lat przy prawidłowej eksploatacji. Ze względu na rodzaj palnika, wyróżnia się modele z palnikami atmosferycznymi i nadmuchowymi (wentylatorowymi).

Dzięki większej niż w kotłach wiszących pojemności wodnej ( średnio od 0,3 do 0,7 dm3/kW, ale w niektórych przypadkach dochodzi nawet do 1,5-1,8 dm3/kW czy też 4,0 dm3/kW ), w kotłach stojących istnieje możliwość zastosowania palników jedno lub dwustopniowych, ponieważ objętość wody gwarantuje akumulację ciepła i ogranicza ilość startów palnika. Mogą też współpracować z wieloobiegowymi instalacjami grzewczymi budynków. Niejednokrotnie wyposażone są w 2 lub 3 zestawy króćców zasilania i powrotu, co umożliwia niezależne wpięcie pomp obiegowych, które zasilają poszczególne obiegi grzewcze.

Uważane za trwalsze i mniej awaryjne, co szczególnie tyczy się urządzeń z elementami żeliwnymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie