Kotłownia na zrębkę: poznaj najważniejsze zalety tego rozwiązania

Mariusz Siwko
08.05.2018

Czy tego chcemy czy nie, musimy szukać alternatywnych paliw grzewczych. Zasoby węgla i gazu ziemnego kurczą się w błyskawicznym tempie, natomiast elektrownie wiatrowe i wodne nie są w stanie zaspokoić 100% potrzeb energetycznych naszego kraju. Dlatego bardzo istotne jest zwiększenie wykorzystania biomasy. Tutaj szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest kotłownia na zrębkę, która odpowiada na potrzeby wielu zakładów produkcyjnych. Warto poznać jej najważniejsze zalety.

Niski koszt eksploatacji

Kotłownia na zrębkę jest wręcz idealnym rozwiązaniem dla takich firm, jak tartaki czy zakłady produkujące meble i elementy z drewna. Bieżący dostęp do paliwa, które i tak trzeba zutylizować, gwarantuje bardzo niski koszt eksploatacji kotłowni, co bezpośrednio przekłada się na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

Nawet jeśli firma nie ma dostępu do własnej zrębki, to koszt zakupu tego paliwa jest relatywnie niski, szczególnie w porównaniu do innych nośników energii. Zrębki nieszczególnie sprawdzają się jedynie w instalacjach domowych, gdzie problem stanowiłoby magazynowanie surowca.

Łatwy transport i załadunek

Zrębka ma niską tzw. gęstość nasypową, dlatego jest transportowana luzem i bez konfekcjonowania. Decydując się na zainwestowanie w kotłownię na zrębkę należy więc od razu zaplanować miejsce do magazynowania paliwa. Ten problem nie istnieje w przypadku zakładów samodzielnie produkujących zrębkę, ponieważ tutaj biomasę można zużywać praktycznie na bieżąco.

Zrębka jest również bardzo wygodna pod względem załadunku. Dobrze wykonana instalacja przewiduje stworzenie podajnika – w przypadku tego paliwa najlepiej sprawdza się podajnik łańcuchowy, nazywany też redlerem. Sam kocioł powinien być natomiast przystosowany do spalania mokrej biomasy, ponieważ w przypadku zrębki nie ma możliwości zagwarantowania odpowiednio niskiego i przede wszystkim stabilnego poziomu wilgotności paliwa.

Czyste paliwo

W procesie spalania zrębków drzewnych do atmosfery emitowany jest tylko dwutlenek węgla oraz para wodna. Mamy więc do czynienia z bardzo ekologicznym nośnikiem energii, co ma znacznie w czasach fatalnej jakości powietrza w naszym kraju. Można się spodziewać, że w ciągu maksymalnie kilkunastu lat właściciele tak ekologicznych instalacji grzewczych będą mogli liczyć na konkretne profity, np. ulgi podatkowe.

Zrębka wciąż nie jest szczególnie popularnym rodzajem biomasy, na co wpływ ma przede wszystkim niska wartość opałowa tego paliwa (między 11 a 16 MJ/kg). Należy jednak wziąć pod uwagę bardzo niski koszt pozyskania materiału (szczególnie w przypadku firm zajmujących się obróbką drewna). Jeśli alternatywą miałaby być kosztowna utylizacja odpadów, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie właśnie zainwestowanie we własną kotłownię na zrębkę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie