Sposoby na szybkie brudzenie się szyby kominka

Piotr Kowalczyk
25.01.2018

Brudna szyba wkładu kominkowego nie dodaje uroku palenisku, a do tego znacząco ogranicza efektywność samego źródła ciepła. Dlatego warto dbać o jej czystość nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych. Niestety, regularne czyszczenie szyby nie jest czynnością zbyt przyjemną. Czy istnieją sposoby na to, aby szyba nie brudziła się tak szybko? Oczywiście! Znajdziesz je w naszym artykule.

Dobry wkład

Dbanie o to, aby szyba kominkowa nie brudziła się zbyt szybko, zaczyna się już na etapie wyboru wkładu. Tutaj sprawdza się prosta zasada: im tańszy wkład, tym częstsze czyszczenie szyby. W dobrych wkładach, nie tylko z najwyższej półki, stosowana jest technologia nazywana szybą pirolityczną. Znamy to chociażby z nowoczesnych piekarników.

Proces pirolizy polega na dopalaniu sadzy, która to odpowiada za brudzenie się szyby kominkowej. Szyba zostaje pokryta warstwą napylonych tlenków chromu, które podwyższają jej temperaturę i tym samym umożliwiają dokładniejsze spalenie sadzy. W takich wkładach częstotliwość czyszczenia szyby jest nawet kilkakrotnie mniejsza.

Wysoka temperatura spalania

Szyba brudzi się tym szybciej, im niższa jest temperatura paleniska. Fachowcy zalecają, by starać się utrzymywać temperaturę około 300 stopni Celsjusza, co umożliwia skuteczniejsze dopalanie sadzy, nie tylko w przypadku szyby pirolitycznej.

Aby utrzymać wysoką temperaturę spalania, niezbędne jest doprowadzenie powietrza do kominka. Za to odpowiada przewód z zewnątrz budynku – samo powietrze zasysane z pomieszczenia nie będzie wystarczające. Ważne jest, aby nie domykać zbyt mocno szybra oraz otwierać go, gdy tylko płomień zaczyna przygasać.

Rada

Temperaturę spalania w kominku można podnieść stosując szamot.

Odpowiednie drewno

Naczelna zasada brzmi: w kominku stosujemy wyłącznie drewno liściaste i dobrze wysuszone. Jeśli szyba w Twoim wkładzie brudzi się bardzo szybko i w dodatku ciężko się ją czyści, to najprawdopodobniej używasz nieodpowiedniego drewna.

Rada

Do kominka powinno się wybierać drewno sezonowane przez minimum 2 lata. Wpływa to nie tylko na wolniejsze brudzenie się szyby, ale także lepszą pracę wkładu, mniejsze dymienie i brudzenie się wkładu kominowego.

Absolutnie nie należy natomiast stosować drewna iglastego, które zawiera duże ilości żywicy osiadającej na szybie i ścianach wkładu, co w dłuższej perspektywie doprowadzi do znaczącego zmniejszenia wydajności kominka, a nawet jego uszkodzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie