Kominek otwarty czy zamknięty? Zalety i wady obu rozwiązań

Mariusz Siwko
04.04.2018

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tytułowy dylemat praktycznie nie istniał, ponieważ powszechnie stosowane były wyłącznie kominki otwarte. Obecnie jednak zostały one wyparte przez rozwiązanie z wkładem kominkowym, które na co dzień okazuje się znacznie praktyczniejsze. Czy pomimo to warto w ogóle rozważać wybór kominka otwartego, a więc bez szyby i wybudowanego z cegły szamotowej? Nasz poradnik powinien pomóc Ci w podjęciu decyzji.

Kominek otwarty – romantycznie… i to by było na tyle

Od razu przejdziemy do rzeczy i kategorycznie stwierdzimy, że kominek otwarty nie jest najlepszym pomysłem w XXI wieku. A już na pewno nie w domu jednorodzinnym, którego właścicielom zależy na bezpieczeństwie i niskich kosztach eksploatacji. Dlaczego?

Ponieważ taki kominek pobiera ogromne ilości powietrza z pomieszczenia. Efekt jest taki, że pokój w naturalny sposób się wychładza, a mnóstwo energii cieplnej trafia – i to dosłownie – w komin. Użytkowanie kominka otwartego jest więc nieekonomiczne, a może być też niebezpieczne, jeśli w domu mieszkają małe dzieci.

Kominki otwarte mają niską sprawność, są problematyczne w budowie, powodują przyspieszone brudzenie się pomieszczenia. Tych argumentów nie da się podważyć. Jedyny atut tego rozwiązania odnosi się do sfery emocjonalnej. Fakt, otwarte palenisko wygląda pięknie i romantycznie. Pytanie: czy jest to powód, aby na co dzień borykać się z uciążliwymi problemami eksploatacyjnymi?

Kominek zamknięty: znacznie praktyczniejsze rozwiązanie

Kominek z wkładem jest obecnie standardowym wyborem inwestorów i trudno się dziwić. Jest to rozwiązanie rozsądne pod względem ekonomicznym (porządny wkład można kupić już za 2-3 tysiące złotych, kolejnych 5-6 tysięcy to koszt obudowy). Lista zalet takiego kominka jest bardzo długa:

  • Znacznie większa sprawność w porównaniu do kominka otwartego,
  • Wyższy poziom bezpieczeństwa,
  • Estetyczny wygląd,
  • Możliwość wpasowania kominka nawet do relatywnie niewielkiego pomieszczenia.

Po stronie wad można wymienić praktycznie tylko to, że wkłady kominkowe nie wszystkim się podobają. Niektórzy zwracają uwagę, że mamy tutaj do czynienia z pewnego rodzaju substytutem żywego paleniska, z czym jednak trudno się zgodzić.

Biorąc pod uwagę wszystkie argumenty, wybór kominka otwartego możemy polecić wyłącznie pasjonatom, którzy od zawsze marzyli o klasycznym palenisku w domu. Jeśli jednak kominek ma być nie tylko estetyczny, ale też praktyczny, bezpieczny i efektywny energetycznie, to nie ma się nad czym zastanawiać – lepiej wybrać wersję z wkładem.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie