Jak dbać o domowy kominek? Kilka praktycznych rad

Mateusz Rąbalski
27.12.2017

Kominek nieodłącznie kojarzy się z ciepłem i romantycznym klimatem, dlatego większość osób budujących dom nie wyobraża sobie, aby zabrakło w nim tego właśnie elementu. Dodatkowo kominek może pozwolić na ograniczenie kosztów ogrzewania i stać jego awaryjnym źródłem (gdyby np. zabrakło prądu czy nastąpiła przerwa w dostawie gazu). O kominek trzeba jednak dbać, bo tylko wtedy można mieć pewność, że pracuje wydajnie i nie zagraża domownikom. Oto kilka praktycznych rad dla początkujących użytkowników.

Dobre drewno

To podstawa dbania o kominek. Należy stosować wyłącznie drewno pozyskiwane z drzew liściastych, ponieważ gatunki iglaste niestety prowadzą do przyspieszonego brudzenia się ścian kominka i wnętrza komina (jest to wina wysokiej żywiczności).

Najlepsze są gatunki twarde, czyli dąb, grab, buk, akacja. Takie drewno jest ponadto bardzo kaloryczne, co oznacza, że gwarantuje dłuższą stałopalność. Na jakości drewna na pewno nie warto oszczędzać, szczególnie jeśli kominek ma być rozpalany rekreacyjnie.

Regularne czyszczenie

Usuwanie popiołu najlepiej przeprowadzać po każdym paleniu, oczywiście dopiero wtedy, gdy drewno do końca się wypali i nie zostanie już żar. Dzięki temu można nie tylko ułatwić sobie dbanie o czystość kominka, ale też zwiększyć jego efektywność. Czysty kominek szybciej się rozpala i osiąga odpowiednią temperaturę.

Kolejną czynnością porządkową jest mycie szyby kominkowej. Służą do tego specjalne środki, których trzeba używać bardzo ostrożnie, bo są silnie żrące (zalecamy używanie rękawic). Czysta szyba gwarantuje lepsze doznania podczas palenia w kominku i nie ogranicza emisji gorącego powietrza do wnętrza pomieszczenia.

Czyszczenie ścianek kominka przeprowadzamy, gdy zachodzi taka potrzeba, czyli gdy widać już na nich wyraźną warstwę sadzy. Można to zrobić ręcznie (drucianą szczotką), ale łatwiej i praktyczniej będzie użyć specjalnego środka, który wsypuje się do ognia. Czyści on nie tylko ścianki kominka, ale też wnętrze komina.

Na koniec zostawiamy sobie opróżnianie tzw. wyczystki. Jest to miejsce, do którego trafiają resztki sadzy i popiołu z komina. Wyczystka musi być regularnie rewidowana, ponieważ zalegające zanieczyszczenia mogą spowodować ograniczenie sprawności komina.

Wizyty kominiarza

Żaden właściciel kominka tego nie uniknie. Po pierwsze: kontrolowanie drożności komina jest obowiązkiem wynikającym z przepisów budowlanych. Po drugie: jest to kwestia zdrowego rozsądku. Kominiarz nie tylko czyści komin, ale też sprawdza jego drożność. Dzięki temu eliminuje się ryzyko tzw. cofki, co mogłoby się skończyć zaczadzeniem domowników, a także zapalenia się sadzy w kominie, co z kolei doprowadziłoby do pożaru budynku.

Domowy kominek to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki. Najlepiej będzie, gdy powyższe czynności wejdą Ci w krew. Wówczas dbanie o kominek nie będzie aż tak uciążliwe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie