TOP 5 największych wad kolektorów słonecznych

Piotr Kowalczyk
08.05.2017

Instalacja solarna to bardzo popularny sposób na obniżenie rachunków za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, a w okresach przejściowych także ogrzewanie budynku. Warto sobie jednak zdać sprawę z tego, że tak zwane „solary” nie są pozbawione wad. Kolektory słoneczne, choć są obecne na rynku od kilkudziesięciu lat, nadal nie stały się powszechnym elementem wyposażenia domów jednorodzinnych i nie jest to wcale przypadek. Wymieniamy 5 największych wad kolektorów słonecznych.

  1. Wysoki koszt instalacji – w przypadku przeciętnej 4-osobowej rodziny trzeba się liczyć z kosztem na poziomie od 10.000 złotych wzwyż i to przy wybraniu instalacji średniej jakości. Jeśli inwestorom zależy na maksymalnej efektywności zestawu, wydatek będzie znacznie wyższy. W takiej sytuacji większość osób chwyta za kalkulator i liczy, kiedy ewentualnie taka inwestycja się zwróci. Jeśli jest to perspektywa powyżej 10 lat, pomysł upada, ponieważ w dzisiejszych czasach (domy na kredyt, częste przeprowadzki) jest to po prostu zbyt długi okres zwrotu.
  2. Pogorszenie wyglądu domu – dla wielu osób ma to ogromne znaczenie i nic dziwnego, że nie decydują się one na montaż kolektorów słonecznych. Nie da się ukryć, że elementy instalacji umieszczone na dachu nie są zbyt urodziwe i trudno byłoby je uznać za ozdobę. Oczywiście na rynku pojawiają się już bardziej eleganckie rozwiązania (np. panele imitujące dachówkę), ale są one jeszcze zbyt drogie i zbyt słabo dostępne.
  3. Kolejna instalacja wymagająca serwisowania – choć serwis prawidłowo dobranej i zamontowanej instalacji solarnej jest szybki, tani i bezproblemowy, to dla wielu osób i tak jest to zbyt dużo. Dochodzi bowiem kolejna rzecz, o której trzeba pamiętać i na którą trzeba wydać pieniądze. Pamiętajmy, że w Polsce zdecydowana większość właścicieli domów nie wykonuje nawet obowiązkowych przeglądów przewodów kominowych.
  4. Potencjalne problemy podczas urlopu – choć dobrze dobrana, nowoczesna instalacja solarna może zostać skutecznie zabezpieczona przed niekontrolowanym wzrostem temperatury i ciśnienia w momencie braku poboru CWU (np. w okresie urlopowym), to nadal dla wielu potencjalnych inwestorów stanowi to duży dylemat. W Internecie można się naczytać o traumatycznych przeżyciach właścicieli kolektorów i trudno się dziwić, że ludzie wolą nie brać na siebie takiego ryzyka.
  5. Trudna do osiągnięcia maksymalna efektywność energetyczna – w polskich warunkach klimatycznych deklarowana przez producenta efektywność zestawu solarnego zwykle ma się nijak do rzeczywistości. Natury nie da się oszukać i fakt, że w naszym kraju zmagamy się z półroczną zimą, skutecznie ogranicza zyski z posiadania kolektorów słonecznych.

Oczywiście kolektory słoneczne mają także mnóstwo zalet, które mogą równoważyć wymienione wady. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nie jest to technologia idealna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie