Kolektory słoneczne – 3 podstawowe zastosowania

Mateusz Nowak
16.01.2017

Przeciętny inwestor budujący dom, który zastanawia się nad sensem wykonania instalacji solarnej, bierze pod uwagę wyłącznie korzyści wynikające z podgrzewania ciepłej wody użytkowej. To oczywiście podstawowe zadanie kolektorów, ale nie jedyne. Sprawdź, jakie 3 zastosowania mają kolektory słoneczne i przekonaj się, że znacznie bardziej uniwersalne, niż może się wydawać.

Podgrzewanie CWU

Koszty podgrzania ciepłej wody użytkowej stale rosną, przede wszystkim ze względu na drożejące paliwa konwencjonalne. Jest to szczególnie odczuwalne latem, kiedy instalacja CO nie pracuje, a kocioł musi być uruchamiany tylko po to, aby zapewnić mieszkańcom ciepłą wodę.

Wyjątkowo uciążliwe jest korzystanie z kotła na paliwo stałe – latem trzeba go rozpalić, a ponieważ energia nie znajduje ujścia w instalacji CO, sprawność urządzenia drastycznie spada. Dlatego wiele osób decyduje się na montaż bojlera elektrycznego lub montaż grzałki w zasobniku, co jednak jest bardzo nieekonomiczne.

Instalacja solarna doskonale odpowiada na ten problem, zaspokajając praktycznie 100% zapotrzebowania na CWU w okresie od kwietnia do września/października. Zimą z reguły jest to 20-30%, ale to zawsze coś, szczególnie biorąc pod uwagę znikome koszty eksploatacji kolektorów.

Podgrzewanie wody basenowej

Choć budowanie przydomowych basenów nadal nie jest w Polsce zbyt popularne, to w ciągu kilku lat może się to zmienić. Własny basen jest symbolem prestiżu, ale przede wszystkim gwarantuje wysoki komfort mieszkania w domu.

Nieckę można zbudować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku – w obu wariantach dobrze będzie zainwestować w instalację solarną przeznaczoną do podgrzewania wody basenowej. Istotnie obniży to koszty użytkowania basenu.

Dodatkowe źródło ciepła

W Polsce bardzo bagatelizuje się możliwości instalacji solarnej w zakresie zapewnienia energii cieplnej na potrzeby CO. Owszem, nie ma takich kolektorów, które byłyby w stanie obsłużyć choćby niewielki dom, ale już pojedynczy punkt grzewczy?

Sprytni inwestorzy często decydują się na podłączenie instalacji solarnej do odbiorników ciepła w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu. Pojedynczy grzejnik o dużej mocy zapewni już odpowiednią temperaturę zimą, która nie spadnie poniżej 0, a tym samym umożliwi wykorzystanie np. garażu w chłodnym sezonie (do majsterkowania, przechowywania artykułów spożywczych, napraw samochodu itd.).

Jak widać dobrze dobrana i przemyślana instalacja solarna może mieć więcej zastosowań niż tylko standardowe podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Warto mieć to na względzie analizując faktyczną opłacalność inwestycji.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie