Własna stacja paliw - czy ten biznes ma sens?

Antoni Kwapisz
27.09.2017

Aby otworzyć własną stację benzynową potrzebny jest dosyć duży kapitał, może nawet zdarzyć się tak, iż kwota ta będzie wynosić nawet kilka milionów złotych. Czy tak duża inwestycja się opłaca? Jakie są zalety i wady posiadania stacji benzynowej, na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Gdzie otworzyć stacje

Podstawowym plusem wynikającym z posiadania własnej stacji paliw może być bardzo mała konkurencja w pobliżu, otwierając tego typu biznes musimy więc zwrócić szczególną uwagę na lokalizację. Najlepszym rozwiązaniem jest budowanie stacji benzynowych w pobliżu dużych dróg: drogach szybkiego ruchu i coraz liczniejszych w naszym kraju autostradach. Oczywiście takie miejsca zazwyczaj są oddalone od większych miast, co jednak gdy chcemy otworzyć stację paliw w mieście? Tutaj najlepszymi miejscami z całą pewnością będą główne skrzyżowania czy centra handlowe, warto również zastanowić się nad otworzeniem swojego biznesu w bezpośrednim sąsiedztwie granic kraju.

Czego potrzebujemy?

Wiemy już jaka lokalizacja stacji paliw jest najlepsza. Zastanówmy się teraz czego jeszcze potrzebujemy aby rozkręcić nasz biznes. Nieodłącznym elementem każdej stacji benzynowej jest dystrybutor paliwa i zbiornik na paliwo. Poza dystrybutorami paliw i zbiornikiem potrzebujemy odpowiedniej nawierzchni i pasów włączania i wyłączania - tzw. wjazdów i zjazdów. Poza wcześniej wymienionymi elementami oczywiście musimy zainwestować w sam budynek stacji benzynowej i w jego wyposażenie. Widzimy więc, że sam dystrybutor paliwa i kawałek ziemi nie wystarczy do tego aby stać się właścicielem stacji paliw.

Ile to wszystko kosztuje?

Już na samym wstępie tekstu powiedzieliśmy, że wydatek związany z założeniem stacji paliw nie będzie niski. Sama cena działki jest oczywiście mocno zmienna i ściśle zależy od lokalizacji, inną kwotę zapłacimy za działkę znajdującą w samym centrum dużego miasta a inną za tą, która będzie znajdowała się poza nim. Ważne w odpowiednim szacowaniu kosztów poniesionych w ramach założenia stacji paliw jest jednak to jak dużej powierzchni potrzebujemy. Szacuje się, że musi być to minimum 3,5 tys. m2. Warto też wspomnieć iż zakupiony przez nas teren będzie musiał uzyskać specjalne pozwolenie od zarządcy drogi na wymagane zjazdy publiczne, należy również uzyskać raport oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne. Oczywiście nie jest to koniec kosztów związanych z założeniem stacji paliw. Wspominaliśmy już o dystrybutorach paliwa jak i o zbiorniku na paliwo które stanowią największy procent kosztów związanych z samą infrastrukturą obiektu. Wszystkie koszty związane z dystrybutorami paliwa lub też zbiornikiem służącym do tego aby przechowywać je w bezpiecznych warunkach możemy sprawdzić u jednego z dystrybutorów tego typu infrastruktury - stronie www.petro-box.pl

Na sam koniec artykułu, znając już podstawowe zagadnienia, a przede wszystkim koszty związane z założeniem stacji paliw odpowiedzmy sobie na pytanie zawarte w tytule tekstu. Czy inwestowanie dużej kwoty w stacje paliw ma sens, jaki przychód może generować tego typu biznes. Zacznijmy od tego że zwrot inwestycji poczynionych na zakup działki, dystrybutorów paliwa czy wszystkich innych, niezbędnych rzeczy jest długoterminowy, najczęściej trwa do 10 do nawet 15 lat. W celu skrócenia czasu potrzebnego na zwrot inwestycji wielu właścicieli stacji paliw decyduje się rozszerzyć swoje usługi i poza sprzedażą paliwa oferują również usługi gastronomiczne, sklepy czy parkingi dla ciężarówek. Jak pokazują statystyki tego rodzaju usługi mogą stanowić nawet 20 a nawet 40% ogólnego przychodu obiektu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie