Planujesz ogrzewanie domu? Pamiętaj o płynie do instalacji C.O.

Mariusz Siwko
28.11.2016

Narażone na częstsze awarie, sprawią więcej kłopotów, a właściciel odczuje taką sytuację w uszczupleniu domowego budżetu. Co zrobić, aby instalacja odpowiadająca za ogrzewanie domu okazała się trwała i skuteczna na długie lata? Warto zdecydować się na odpowiedni płyn do C.O.

Zastąp wodę płynem do instalacji grzewczej

Niezależnie od tego, na jaką instalację grzewczą się zdecydujesz, ważne jest, aby od samego początku zadbać o jej właściwe użytkowanie. W większości układów grzewczych stosuje się wodę, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie, przede wszystkim ze względu na temperaturę zamarzania. Problem pojawia się nawet przy krótkich wyjazdach właścicieli, którzy pozostawią nieogrzewany dom w niesprzyjającej aurze. Z jednej strony, zamarzająca woda często przyczynia się do rozsadzenia instalacji, z drugiej – spuszczenie wody podczas przerwy w ogrzewaniu może zakończyć się znacznie szybszą korozją wnętrza rur czy grzejników. Takiego scenariusza można uniknąć, zastępując wodę specjalnym płynem do instalacji C.O., który nie tylko zapobiegnie zamarzaniu, ale uchroni poszczególne elementy przed kosztownymi awariami.

Zalety płynu do instalacji

Od kilkunastu lat na rynku dostępne są płyny do C.O., które w swoim składzie posiadają substancje pozytywnie wpływające na cały układ grzewczy. Na przykład płyny Glixoterm i Glixoterm EKO marki Organika (http://organika.com.pl/o-nas/aktualnosci/plyny-do-instalacji/) uchronią instalację przed zamarznięciem, jak i pozwolą właścicielom domu dłużej cieszyć się ogrzewaniem bez zagrożenia korozją. Ryzyko korozji minimalizowane jest dzięki zastosowaniu specjalnych środków uszlachetniających, wydłużających bezawaryjne funkcjonowanie układu. Dobrej jakości produkt zapobiegnie osadzaniu się kamienia kotłowego i ochroni przed rozwojem flory bakteryjnej, o czym często zapominamy, napełniając urządzenia grzewcze. Skuteczny płyn do instalacji znajdzie zastosowanie w układach wykonanych z powszechnie stosowanych materiałów: stali, żeliwa, aluminium, miedzi czy mosiądzu. Wątpliwości mogą budzić opinie, że substancje zawierające glikol mogą szkodzić instalacjom, jednak są to tylko plotki niepoparte rzetelnymi argumentami. Żeby dłużej cieszyć się niezawodnością układu grzewczego, radzimy zastosować płyn do instalacji grzewczej, który posiada odpowiednie atesty, informujące o bezpieczeństwie jego użytkowania.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie