Brak gazociągu w gminie? Poznaj alternatywne źródła energii

Antoni Kwapisz
28.09.2017

Polska energetyka stoi węglem i to się bardzo długo nie zmieni. Drugim filarem naszej gospodarki jest oczywiście gaz ziemny. Dziwi zatem, że wciąż tak wiele gmin w Polsce nie jest zgazyfikowanych. To problem dla prywatnych inwestorów budujących swoje domy za miastem. Gaz to pożądany nośnik energii cieplnej, ale gdy go brakuje, trzeba poszukać alternatywy. Najpopularniejsze rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Węgiel

„Czarne złoto” to wciąż podstawowe paliwo grzewcze w setkach tysięcy polskich domów. Nic dziwnego: węgiel jest relatywnie tani. Polska to jeden z największych producentów węgla w Europie, a do tego importujemy paliwo z Czech, Rosji a nawet z Kolumbii.

Ogrzewanie węglowe na pewno nie należy do najwygodniejszych i wymaga obsługi, co trzeba brać pod uwagę wybierając system grzewczy do swojego domu. Dla wielu osób problemem będą też kwestie związane z ekologią – nie jest tajemnicą, że kotły węglowe, szczególnie te starego typu, są częściowo odpowiedzialne za powstawanie smogu.

Propan

Świetna propozycja dla osób, które koniecznie chcą mieć w domu wygodny system grzewczy oparty na gazie. Propan, wbrew temu co mówią niektórzy, nie jest drogim paliwem. Oczywiście pod warunkiem, że kupuje się go we własnym zakresie na wolnym rynku. Osoby związane umową z dostawcą gazu przepłacają co najmniej o 100% i stąd też biorą się opowieści o bardzo wysokiej cenie propanu.

Minusem ogrzewania propanowego jest konieczność magazynowania gazu w zbiorniku naziemnym lub podziemnym oraz wykonywanie okresowych przeglądów instalacji, co jest dość kosztowne. Z drugiej strony samo ogrzewanie jest bezobsługowe.

Prąd

Już samo sformułowanie „ogrzewanie na prąd” brzmi tak, że aż boli kieszeń, ale to tylko stereotyp. Dzięki pompom ciepła efektywne wykorzystanie energii elektrycznej w celach grzewczych jest jak najbardziej możliwe. Pompy są urządzeniami coraz bardziej dostępnymi, a dzięki temu spadają ich ceny. To bez wątpienia bardzo ciekawa alternatywa dla gazu ziemnego – zarówno pod względem komfortu użytkowania, jak i wysokości rachunków.

Trzeba jednak przyznać, że inwestycja w pompę ciepła – wraz z całą instalacją – jest bardzo kosztowna. Z drugiej strony nie ma obecnie bezpieczniejszego i wygodniejszego w obsłudze systemu grzewczego.

Alternatywne źródła energii

Bardzo ciekawą technologią produkowania energii cieplnej jest fotowoltaika, jednak póki co koszt  instalacji, która mogłaby zapewnić ogrzewanie dla średniej wielkości domu, jest zbyt wysoki jak na możliwości polskich inwestorów. To melodia przyszłości.

Polskie gminy nie chcą również inwestować w biogazownie czy elektrownie wiatrowe, ponieważ wiąże się to z ogromnymi kosztami. Tutaj potrzebny jest państwowy plan wspierania tego typu inwestycji, ale na jego powstanie na razie się nie zanosi.

Pozostają więc tradycyjne nośniki energii. Wybór należy uzależnić od tego, czy ważniejszy jest niski koszt ogrzewania, czy może komfort i ekologia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie