Zrębki – świetne biopaliwo. Kotły spalające suche zrębki

Maciej Piwowski
26.07.2015

Kotły na biomasę mają ogromną przewagę nad kotłami spalającymi węgiel - istnieje bardzo długa lista paliw, które można w nich spalać. Wśród nich są niepozorne zrębki. To idealny przykład paliwa taniego, ale efektywnego. Trzeba tylko wiedzieć, że istnieją kotły do spalania różnych rodzajów zrębków (np. firmy Gras Energia).

Kotły spalające mokre zrębki

Tego typu urządzenia zostały specjalnie zaprojektowane, aby radzić sobie ze spalaniem wilgotnego opału. To zdarza się w przypadku zrębków i trocin. Niskiej jakości, zawilgocone paliwo, wymaga odpowiedniego środowiska, aby w pełni się spalić i wytworzyć energię.

Specjalnie zaprojektowana komora tego typu kotłów, pozwala na spalanie świeżych zrębków i trocin, bez konieczności ich wcześniejszego suszenia. To znakomite rozwiązanie, oszczędzające czas i pieniądze. Komora w takich urządzeniach wyłożona jest grubą warstwą żaroodpornego betonu oraz ma powiększony wymiennik. Dzięki temu, kocioł może z powodzeniem spalać paliwo nawet o 55 procentowej wilgotności.

W ofercie są dwa, szczególnie udane kotły dużej mocy, przystosowane do spalania mokrego paliwa:

  • KMZ-P z hydraulicznym popychaczem, wprowadzającym paliwo bezpośrednio do komory spalania. Ten kocioł spala zrębki o wymiarach 500mm x 100mmm x 30mm, czyli najpopularniejsze na polskim rynku.
  • KMZ-S to kocioł z podajnikiem ślimakowym, pozwalający na spalanie zrębki tzw. kalibrowanej. Również świetnie radzi sobie z wilgotnym paliwem.

Kotły spalające suche zrębki

Zgodnie z wymogami producentów kotłów, biomasa określana mianem suchej, nie może mieć wilgotności większej, niż 30%. W ten sposób chroni się komorę przed niepożądaną korozją.

Kotły przystosowane do spalania suchych zrębków, mają specjalnie zaprojektowane palenisko, w którym znajdziemy zdecydowanie mniej betonu. Jednocześnie taka konstrukcja pozwala ograniczyć temperaturę spalania paliwa i chroni kocioł przed przegrzaniem.

Tu znów chcielibyśmy wyróżnić dwa kotły serii KSP:

  • KSP-P , podobnie jak swój odpowiednik do spalania mokrej biomasy, ma hydrauliczny popychacz do podawania paliwa. Spala nieskalibrowane zrębki o najpopularniejszych na naszym rynku wymiarach.
  • KSP-S ma podajnik ślimakowy. Z tego powodu może spalać zrębki skalibrowane, o niskiej zawartości wilgoci.

Wyraźnie widać, że decyzję o montażu określonego kotła powinniśmy podejmować biorąc pod uwagę to, jakiego paliwa będziemy używać. Spalanie mokrej biomasy w kotle do tego nie przystosowanym, może skończyć się źle dla komory urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie