Kotły na biomasę w rolnictwie – świetny pomysł na obniżenie kosztów ogrzewania

Maciej Piwowski
09.08.2016

Biomasa ma bardzo szerokie zastosowanie we wszystkich gałęziach gospodarki, ale najbardziej naturalnym polem jej wykorzystania wydają się być instalacje grzewcze stosowane w rolnictwie. Właściciele gospodarstw mają duży, często nieograniczony dostęp do produktów biomasy, co umożliwia im znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i pozbycie się problemu ze składowaniem odpadów rolniczych.

Łatwa dostępność biomasy

Producenci rolni, którzy nie wykorzystują biomasy do celów grzewczych, wydają się marnować ogromny potencjał. W praktycznie każdym gospodarstwie dostępne są odpady rolne, które z powodzeniem mogą być stosowane w instalacjach grzewczych i stać się tanią alternatywą dla węgla czy prądu. Co więcej – rolnik mający duże zasoby odpadów po produkcji zyskuje dostęp do darmowej energii.

Warto wiedzieć

Biomasa rolnicza jest szczególnie atrakcyjnym paliwem w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie jest relatywnie duże. Dotyczy to np. suszarni czy kurników.

Wygoda jest bezcenna

Współczesne rolnictwo jest w dużej mierze zmechanizowane, co także powinno skłonić gospodarzy do wybierania bardziej zautomatyzowanych rozwiązań grzewczych. Mało kto wyobraża jeszcze sobie ręczne prace polowe. Mimo to nie brakuje chętnych do męczenia się z brudnym węglem i kłopotliwymi w obsłudze kotłami na paliwa stałe.

Kocioł na biomasę pracuje zupełnie inaczej. Jego obsługa ogranicza się do okresowego zasypania zasobnika i wyniesienia popiołu, który można wysypać na trawnik. To duży atut w kontekście tego, że rolnictwo jest wymagającą i wyczerpującą formą działalności.

Przejście na biomasę nie jest drogie

Wielu rolników obawia się jednak kosztów związanych z wymianą kotła i ewentualnym wprowadzeniem zmian w instalacji. Niepotrzebnie. Prosty kocioł na biomasę, przystosowany do spalania np. owsu, pestek czy klasycznego pelletu, nie jest wiele droższy od kotła węglowego. Z reguły nie ma również potrzeby przerabiania instalacji.

W większości gospodarstw rolnych nie ma także problemu z magazynowaniem paliwa. Odpady rolne można spalać na bieżąco lub przechowywać w taki sam sposób, jak obecnie – w stodołach lub przydomowych piwnicach. Ważne jest jednak zapewnienie niskiej wilgotności w pomieszczeniu.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kwestiach ekologicznych. Polska wieś powinna być pod tym względem wzorem dla reszty kraju. Czystość powietrza to coś, o co naprawdę warto zadbać. Szczególnie, że inwestycja w ekologiczne źródło ciepła może uzyskać sowite dofinansowanie z budżetu państwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie