Drewno, pellet, a może owies? Na jaki produkt biomasy postawić w instalacji grzewczej?

Mariusz Siwko
05.09.2016

Biomasa będzie mieć coraz większy udział w rynku paliw energetycznych, nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym, ale przede wszystkim grzewczym. Już teraz inwestorzy decydujący się na zaufanie instalacji opartej na kotle spalającym biomasę mają do wyboru wiele ciekawych rozwiązań. Punktem wyjścia zawsze jest rodzaj paliwa. Na które warto się zdecydować? Podpowiadamy.

Drewno – wygodne, ale kosztowne

Drewno jest podstawowym, stosowanym od wieków produktem biomasy. Do dziś cieszy się popularnością. Problem w tym, że kotły stałopalne osiągają niewielką sprawność, a te zgazowujące drewno wciąż nie są zbyt rozpowszechnione.

Minusem drewna jest... samo drewno. Trzeba wiedzieć, że na składach sprzedawane jest wyłącznie drewno świeże, a aby w pełni wykorzystać jego zdolności energetyczne konieczne jest sezonowanie, które powinno trwać minimum 15 miesięcy. To rodzi duże problemy z magazynowaniem paliwa.

Pellet – najrozsądniejszy wybór

Pellet jest najchętniej wybieranym produktem biomasy do instalacji domowych, jednak nie należy bagatelizować jego praktyczności w instalacjach przemysłowych. Granulat drzewny jest bardzo wygodny w załadunku, bezproblemowo dostępny i ma dobrą wartość opałową.

Pellet jest tym atrakcyjniejszym wyborem, im większy podajnik zastosujemy. W firmach bez problemu można zdecydować się na ogromny pojemnik na paliwo, który po jednym zasypaniu wystarczy na całą zimę. Nie bez znaczenia jest również konkurencyjna cena pelletu, nawet w porównaniu do węgla.

Produkty rolnicze

Owies, słoma czy pestki to także produkty biomasy, które mogą być spalane w instalacjach, jednak przede wszystkim domowych. Problemem jest bowiem niska wartość opałowa tych paliw oraz kłopotliwe przechowywanie. Dlatego np. owies można polecić przede wszystkim rolnikom, którzy mają stały dostęp do odpadów po swojej produkcji i dzięki nim mogą istotnie ograniczyć koszty ogrzewania gospodarstwa.

Odpady rolnicze, takie jak kiszonka, mogą być jednak z powodzeniem wykorzystywane w instalacjach przemysłowych, zasilających całe miejscowości. Taki trend jest chociażby w Niemczech, gdzie w błyskawicznym tempie powstają np. biogazownie.

Właściwy wybór produktu biomasy ma decydujące znaczenie dla późniejszego zadowolenia z użytkowania instalacji grzewczej. Warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę paliwa, ale też jego dostępność i warunki magazynowania.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie