Uzdatnianie wody. Stosowanie filtrów.

Mateusz Rąbalski
18.11.2015

Czy to ze studni, czy z własnego ujęcia - woda musi spełniać normy czystości. Jednak często, nawet jeśli owe normy są zachowane, jakość wody pozostawia wiele do życzenia - bywa niesmaczna, miewa nieprzyjemny zapach. Woda taka może wysuszać skórę a nawet niszczyć urządzenia domowe i grzewcze, pozostawiając szkodliwy osad z kamienia.

Woda ze studni może być twarda ze względu na obecność jonów wapnia i magnezu. Powoduje to odkładanie kamienia w rurach instalacji i elementach grzejnych urządzeń takich jak: podgrzewacze wody, kotły, sprzęt gospodarstwa domowego a także zwiększa zużycie energii. Zagrożeniem jest również wysoki poziom żelaza i manganu, barwiących wodę i nadających jej nieprzyjemny posmak. Na terenach rolniczych dochodzą do tego azotany i azotyny o działaniu rakotwórczym. Woda może być również zanieczyszczona bakteriami, wirusami i innymi substancjami, jak na przykład piasek czy muł zasysane podczas pracy pompy.
Do poprawiania jakości wody służą filtry. Istnieją następujące warianty uzdatniania:

I. Filtry na początku instalacji - urządzenia filtrujące lub filtry narurowe instalowane bezpośrednio za studnią lub podłączeniem do wodociągu. Chronią urządzenia i rury domowe przed osadami. Koszt ich zakupu i eksploatacji jest dość wysoki.
Rodzaje filtrów i kolejność instalacji:

  • mechaniczne,
  • węglowe z filtrem mechanicznym,
  • odżelaźniające i zmiękczające.


II. Filtry przed punktami poboru - filtry zakładane bezpośrednio przed punktami poboru wody lub przed urządzeniem, które mają chronić. Częstym rozwiązaniem jest instalacja jedynie filtra mechanicznego na początku instalacji, a pozostałych filtrów właśnie przed punktami poboru.

Filtry dostępne na rynku odznaczają się różnorodnością rozmiarów i wydajności. Urządzenia o dużej wydajności, montowane na początku instalacji, wskazane są szczególnie w domach zamieszkiwanych przez większą ilość mieszkańców i przy dużym zużyciu wody. Filtry narurowe o dużej wydajności mogą być instalowane w mieszkaniach i domach zamieszkanych przez mniej niż 4 osoby.

Bezpośrednio przed punktem poboru lub przed urządzeniem zakłada się pojedyncze filtry lub zestawy o średniej lub małej wydajności, zamontowane na rurze lub podłączone do niej wężykami.

Stosownie do rodzaju i poziomu zanieczyszczenia wody używa się odpowiednich wkładów do filtrów. Istnieją wkłady:

  • sedymentacyjne (mechaniczne),
  • węglowe,
  • odżelaźniające i odmanganiające,
  • zmiękczające,
  • mineralizujące wodę w procesie odwróconej osmozy.
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie