Zalety kotłów na biomasę – 5 powodów, dla których warto rozważyć wybranie tego źródło ciepła

Krzysztof Jagielski
18.01.2016

Kotły na paliwo stałe są naturalnym wyborem dla osób, które przede wszystkim chcą jak najtaniej ogrzać swoje domy. Na szczęście obecna oferta rynkowa jest tak duża, że bez trudu możemy znaleźć rozwiązanie zarówno gwarantujące niskie koszty obsługi, jak i wygodę. Jeśli także rozważasz wybór optymalnego systemu grzewczego do domu, to poznaj zalety kotłów na biomasę. Wymieniamy 5 najważniejszych z nich.

  1. Niskie koszty eksploatacji – kocioł na biomasę jest bardzo dobrym wyborem dla osób, którym zależy przede wszystkim na oszczędnościach. Gaz ziemny, płynny, prąd czy tym bardziej olej opałowy generują potężne koszty ogrzewania domu. Cenowo z biomasą w postaci pelletu, pestek czy trocin może konkurować jedynie węgiel.
  2. Wygoda – kotły węglowe są uciążliwe w eksploatacji, wymagają częstego czyszczenia, czasochłonnego rozpalania, regularnego dorzucania opału nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. W przypadku kotła na biomasę wystarczy zasypanie zasobnika do pełna dobrej jakości opałem, a kolejna wizyta w kotłowni czekać nas będzie dopiero po kilku dniach. Oczywiście nie można zapominać o czyszczeniu i usuwaniu popiołu, jednak powstaje go zdecydowanie mniej niż ma to miejsce w przypadku spalania węgla. Dodajmy, że pellet występuje pod postacią sprasowanych, niewielkich granulek, dlatego jego wsypywanie do zasobnika nie wymaga zmiany ubrania.
  3. Czystość – każdy, kto widział kotłownię węglową doskonale wie, jak trudno jest utrzymać w niej czystość. Pył węglowy unosi się wszędzie i jest bardzo uciążliwy. W praktyce obsługa kotła wymaga od użytkownika posiadania ubrania roboczego. W przypadku kotła na biomasę jest inaczej. Kotłownia może nawet znajdować się w części mieszkalnej, ponieważ biomasa jest czysta, a efektem spalania chociażby pelletów jest przyjemny zapach drewna, niemal identyczny jak ten wydobywający się z kominka. Samo usuwanie popiołu z biomasy nie powoduje wznoszenia się tumanów kurzu.
  4. Uniwersalność – nowoczesne kotły na biomasę są przystosowane do spalania bardzo różnego opału. Podstawę stanowi oczywiście pellet, jednak nie ma także problemu ze spalaniem owsa, pestek czy trocin (w szczególnych przypadkach potrzebna będzie tylko zmiana palnika). To powoduje, że użytkownik ma dużo większe możliwości w zakresie wyboru tańszego i bardziej efektywnego opału.
  5. Ekologia – nie do każdego ten argument trafia, jednak trudno lekceważyć fakt, że nasza planeta potrzebuje pomocy ze strony jej mieszkańców. Liczą się nawet tak drobne rzeczy, jak rezygnacja ze spalania w domowych kotłach węgla czy śmieci. Biomasa jest czystym opałem, nie bez powodu nazywa się ją zieloną energią, która w dodatku jest w 100% odnawialna, w przeciwieństwie do węgla czy gazu.

Kotły na biomasę mają zatem sporo bardzo wyraźnych zalet. Co ważne łączą one w sobie interes użytkownika (niskie koszty, wygoda) z potrzebami środowiska – już to jest wystarczającym argumentem, aby rozważyć wybór takiego rodzaju ogrzewania podczas budowy domu czy modernizacji starego budynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie