Kotły na biomasę – to się opłaca!

Mateusz Rąbalski
26.07.2015

Unia Europejska wymaga, Polska reaguje - ale wciąż zbyt słabo. Nasz kraj nadal jest energetycznie uzależniony od węgla. I to się szybko nie zmieni. Mimo, że przecież jest alternatywa. Na szczęście o kotłach na biomasę jest coraz głośniej. To dobrze - będziemy oszczędzać i produkować zieloną energię.

Kocioł na biomasę - najpierw trzeba go dobrać

Kotły na biomasę spalają wszystko, co człowiek i natura mogą wyprodukować. Co ważne - takie paliwo jest w pełni odnawialne i raczej nie powinno nam go zabraknąć. Klucz do efektywnego i taniego ogrzewania biomasą, tkwi w odpowiednim doborze urządzenia.

Projektując instalację trzeba wziąć pod uwagę, jakiego paliwa będziemy używać. Nie powinniśmy kierować się wyłącznie modą, czy kalorycznością danego produktu - analiza musi się rozpocząć od sprawdzenia, które biopaliwo jest w naszym regionie najlepiej dostępne.

Pamiętajmy, że w ofercie są zarówno kotły do spalania biomasy mokrej, jak i suchej. Idąc dalej - musimy mieć świadomość, że perpetum mobile w praktyce nie istnieje. Urządzenie przeznaczone do spalania pelletu, nie będzie dobrze pracować ze słomą. Szczególnie w instalacjach przemysłowych, które nas najbardziej interesują.

Warto też zastanowić się, jakie mamy możliwości zapewnienia odpowiedniego załadunku paliwa. Silosy zajmują trochę miejsca, z kolei baloty słomy trzeba gdzieś składować. Warunki, w których ma pracować kocioł, powinny więc być punktem wyjścia do doboru odpowiedniego urządzenia.

Biomasa - droga do oszczędzania

Gdy już uporamy się z obliczeniami i wybierzemy rzetelnego dostawcę kotła, będziemy mogli oszczędzać i cieszyć się, że nie należymy do grupy zwiększającej efekt cieplarniany.

Biopaliwo jest tanie, ekologiczne i bardzo praktyczne - pod warunkiem właściwego doboru urządzenia. Przykładowo - kocioł na słomę wymaga specyficznych warunków pracy i nie powinniśmy brać go pod uwagę, jeśli nie tolerujemy dużego zapylenia i niskiej stałopalności. Wtedy zdecydowanie lepiej sprawdzi się pellet lub brykiet.

Weźmy pod uwagę, w jaki sposób będziemy pozbywać się popiołu i sadzy. W ofercie najlepszych producentów są kotły o dużej mocy, w których proces odpopielania został całkowicie zautomatyzowany. To oszczędność czasu i pieniędzy, a także znaczące podniesienie wygody użytkowania kotłowni na biomasę.

Wybierz sprawdzonego producenta kotła na biomasę

Jeśli zamierzamy zbudować przemysłową instalację do spalania biopaliwa, nie możemy kierować się wyłącznie niską ceną. Kotły na biomasę, to w gruncie rzeczy skomplikowane urządzenia, których dobór, montaż i późniejszy serwis, powinny być przeprowadzone przez sprawdzoną i doświadczoną firmę.

Jeśli wszystkie wymienione warunki zostaną spełnione, biomasa okaże się tym, czego brakowało w danej firmie, czy całym regionie. Oszczędności przyjdą same, a wdzięczność naszej planety dostaniemy gratis.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie